MASAŻ

Masaż to manualne oddziaływanie na tkanki w celu ich rozluźnienia lub pobudzenia a także zmniejszenia obrzęku.

DZIAŁANIE
  • usprawnienie oddychania skóry
  • pobudzenie obiegu krwi
  • przyśpieszenie krążenia płynów międzytkankowych
  • przeciwbólowe
  • zwiększenie elastyczności aparatu więzadłowego
  • rozluźnienie zrostów i blizn
  • pobudzenie włókien mięśniowych do skurczu
Masaż relaksacyjny

Naturalny zabieg polegający na mechanicznej stymulacji tkanek pacjenta. Jego głównym celem jest poprawa stanu pacjenta przez odprężenie ciała, zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia organizmu. Dla masażu relaksacyjnego charakterystyczne są płynne, powolne ruchy wykonywane głęboko i symetrycznie. Delikatny ucisk, głaskanie, rozcieranie, ugniatanie mają kojący wpływ na skórę i znajdujące się w niej zakończenia nerwowe dzięki czemu pozwalają osiągnąć stan wyciszenia. Integralnym elementem zabiegu jest zastosowanie olejków lub masła do masażu o właściwościach relaksacyjnych takich jak olejek lawendowy, cedrowy, ylang-ylang. Masaż ten można wykonywać codziennie a czas trwania zabiegu wynosi od pół do około godziny w zależności od obszaru ciała. Mimo, że efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, to najwięcej korzyści długoterminowych zarówno dla ciała jak i umysłu daje regularne korzystanie z serii masaży lub dwa razy w tygodniu. Taka sesja nie tylko normalizuje napięcie mięśniowe i przywraca jędrność skóry ale także wzmacnia układ odpornościowy i hormonalny oraz pomaga zregenerować energię przywracając wewnętrzną równowagę organizmu. Masaż relaksacyjny jest szczególnie wskazany dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu, zapracowanych, będących pod wpływem nieustannego silnego stresu, chronicznie zmęczonych i dla tych, którzy sami nie potrafią się uspokoić oraz dla tych, którzy mimo długotrwałej relaksacji nie czują regeneracji sił. Badania wykazują, że daje też pozytywne efekty u osób znerwicowanych i z zaburzeniami snu oraz z depresją, ponieważ harmonizuje pracę mózgu i układu nerwowego oraz poprawia samopoczucie poprzez pobudzenie wydzielania hormonu szczęścia (endorfin). Masaż relaksacyjny jest dobry także dla osób zdrowych, którzy chcą się wyciszyć i zregenerować w przyjemnej atmosferze, aby zachować równowagę psychofizyczną.

Rodzaje masażu wykonywanego w naszych gabinetach:
  • Masaż klasyczny grzbietu ( 30 minut)
  • Masaż klasyczny częściowy ( 20 minut)
  • Drenaż limfatyczny ( 30 minut)
  • Masaż relaksacyjny częściowy (30 minut)
  • Masaż relaksacyjny całościowy (60-80 minut)
  • Masaż kosmetyczny ( 30 minut)
  • Masaż izometryczny (15 minut)
  • Masaż sportowy ( 30 minut)
  • Masaż całego ciała ( 60 minut)

Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serii 10 zabiegów.

Masaż leczniczy (klasyczny)

Stanowi podwalinę do wszystkich rodzajów masaży. Jego lecznicze właściwości z powodzeniem wykorzystywano 3000 lat temu w chinach a pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w medycznych zaleceniach Hipokratesa. Masaż klasyczny składa się z sekwencji wykonywanych po sobie odpowiednich chwytów. Poprzez głaskanie, rozcieranie, rolowanie, ugniatanie, warstw skóry terapeuta płynnie przechodzi do pracy na głębiej położonych tkankach zachowując zasadę ruchu zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w naczyniach żylnych. Nadrzędnym celem zabiegu jest ogólne rozluźnienie organizmu pod wpływem bodźców termicznych i mechanicznych, co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia liczby oddechów i zwolnienia tempa pracy serca. Jednak masaż klasyczny niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Obserwuje się także efekt przeciwbólowy, zwiększenie ruchowości w stawach i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Podczas zabiegu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie masowanych tkanek, dzięki czemu są one lepiej dotlenione i odżywione. Odprowadzony nadmiar limfy zmniejsza obrzęki i przyspiesza ich wchłanianie. Masaż klasyczny nie pozostaje bez wpływu na narządy wewnętrzne- poprawia kondycję mięśni oddechowych., wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, poprawia perystaltykę jelit, usprawnia czynności filtracyjne nerek. Nie można zapomnieć o zbawiennym wpływie zabiegu na poprawę kondycji samej skóry, która staje się bardziej elastyczna i nawilżona oraz pozbawiona warstwy martwego naskórka.

Warto podkreślić, że efekty terapeutyczne masażu klasycznego widoczne są także w sferze psychicznej. Po prawidłowo wykonanym zabiegu pacjenci czują się zrelakswoani, odprężeni, często odczuwają senność.

Należy pamiętać, że jak w przypadku każdego masażu tak również i tu istnieją ogólne przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego. Są to: podwyższona temperatura ciała, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, krwiaki, stany zapalne żył, nowotwory, menstruacja a także istotne zmiany skórne.